Nejčastější dotazy

KOLORKY

Z jakých materiálů se plenky vyrábí?+

Ty nejlepší materiály pro výrobu Kolorek vybíráme po celém světě, tak, aby splňovaly vysoké standardy, byly z přírodních a obnovitelných materiálů a byly naprosto bezpečné pro malé nositele.

Netkané textilie, která je ekologicky čistá, pevná, vysoce prodyšná a lehká. Při správném působení světla se rozloží za 10–12 měsíců, v ostatních podmínkách za 3–5 let. Vzniká metodou spun bond, kterou se připravuje více než 46 % vlákenných vrstev pro netkané textilie. Jako základní vlákno se nejčastěji používá polypropylen.

PP (polypropylen) je termoplastický polymer ze skupiny polyolefinů, které patří mezi nejběžnější plasty. Používá se v mnoha odvětvích potravinářského a textilního průmyslu i v laboratorních vybaveních. Výchozí surovina k výrobě PP jsou odpady vzniklé při zpracování ropy. Používá se např. na výrobu suchého zipu.

Buničina je směs celulózy a zbytků ligninu, která se často používá při výrobě papíru. Její základní surovinou jsou buď jednoleté (kefal, bavlna, len atd.) nebo víceleté (dřevo téměř všech stromů – v našich končinách nejčastěji smrk) rostliny. Stejně jako papír je krásně rozložitelná. Buničina se bělí metodou TCF (totally chlorine free) bez chloru.

Celulózové vlákno se používá v papírenském a textilním průmyslu. Celulóza je hlavní složkou buničiny a rostlinných vláken bavlny, lnu a konopí. Jejím derivátem jsou umělá vlákna. Celulóza je hlavní stavební látkou rostlinných primárních buněčných stěn a spolu s ligninem a hemicelulózami se podílí na stavbě sekundárních buněčných stěn. Celulóza je nejrozšířenějším biopolymerem na zemském povrchu. Termín celulóza se často nesprávně používá pro označování papírenského polotovaru – buničiny.

LDPE (polyethylen s nízkou hustotou) je i přes svůj „poly“ název netoxický, bez zápachu a rozložitelný v rozmezí maximálně 10–20 let. Také ho můžete recyklovat.

Barvy potisku KOLOREK neobsahují zdraví nebezpečné těžké kovy.

SAP gel (superabsorpční polymer) se běžně vyrábí polymerací kyseliny akrylové ve směsi s hydroxidem sodným (polyakrylát sodný). Jsou to malé krystalky, které absorbují tekutinu a pomáhají pohlcovat zápach. Gel není nijak toxický ani zdraví škodlivý. Jeho obsah se pohybuje v rozmezí 4–12 g dle velikosti plenky. V přírodě je neškodný, ale nerozkládá se.

Lepidlo ADL se vyrábí z kaučuku a syntetické pryskyřice.

Co je na plence a obalu rozložitelné a co naopak není? Jak dlouho se rozkládá?+

Rozložitelné jsou všechny komponenty kromě SAP gelu, který je antibakteriální. Doba rozkladu záleží na okolních podmínkách. Některé komponenty se mohou ztrácet už během několika měsíců, nejdéle to pak trvá LDPE, u kterého je maximální hranice 20 let. Více si můžete přečíst v prvním dotazu.

Jsou některé KOLORKY testované na zvířatech?+

Ne, nejedná se o kosmetiku, takže se testy na zvířatech neprovádějí. Buničina a ostatní složky plenek jsou výsledkem léty prověřených postupů, které není nutné opakovaně testovat.

Všechny naše plenky mají certifikaci SZÚ, tzv. posouzení o zdravotní nezávadnosti podle požadavků MZ č. 84/2001 Sb. O hygienických požadavcích na hračky a výrobky pro děti ve věku do 3 let v platném znění. Výrobky byly shledány jako bezpečné pro lidské zdraví pokud přicházejí do styku s lidskou pokožkou za obvyklých nebo rozumně předvídatelných odmínek použití.

Je obal KOLOREK rozložitelný?+

Není, ale lze jej vytřídit do plastového kontejneru a zcela recyklovat. Dříve jsme používali obaly, které obsahovali d2w, díky kterým se obal rozpadl na mirkočástice. Podle posledních výzkumů, je ale rozpad na moikročástice pro životní prostředí více zatěžující než když je obal recyklovatelný. Proto jsme se rozhodli od této výroby ustoupit a nahradit je obalem, který lze recyklovat.

Proč jsou KOLORKY eko?+

Jsou vyrobeny z přírodních a obnovitelných materiálů - netkané textílie, buničiny a papíru. Neobsahují příměsy PVC, antioxidantů, latexu, formaldehydu ani ftalátů, které u dětí tak často způsobují nepříjemné opruzeniny. Jsou běleny metodu TCF a nejsou parfémované. Plenky jsou rozložitelné ze 67-77 % (záleží na typu a velikosti plenky a obsahu SAP gelu).

Kde se dají KOLORKY koupit?+

Objednat se dají na našem e-shopu s doručením do České republiky a Slovenska. V České i Slovenské republice můžete vybrané druhy Kolorek koupit v dm drogerie markt, ale i menších kamenných prodejnách Place Baby v Brně, Táboře a Zlíně. Kolorky snadno koupíte i u všech velkých internetových prodejců, jako je Alza, MALL, Feedo, Pilulka.cz, Rohlík a Košík.

Je možné KOLORKY vrátit nebo vyměnit?+

Ano, když zjistíte, že Kolorky Vašemu miminku nevyhovují, je možné je poslat zpět. Kolorky Vám vyměníme za jinou velikost, nebo Vám vrátíme peníze. Postup výměny najdete na této stránce.

Dají se KOLORKY kompostovat?+

Bohužel, KOLORKY obsahují LDPE a SAP gel, který není biodegradibilní, tzn. že se v přírodě zcela nerozloží. SAP je také antibakteriální a mohl by narušit rovnováhu kompostu.

Zasíláte vzorky?+

Bohužel ne, nabízíme vám možnost koupit si malé balení a v případě, že KOLORKY nebudou Vašemu miminku vyhovovat, vám vrátíme peníze.

Proč mi nedorazila objednávka?+

Důvodů může být několik, mezi nejčastější patří:

  • nezadaný VS platby – vaše platba se nám nespárovala s objednávkou, zkontrolujte, zda jste VS zadali správně a pokud ne, kontaktujte nás

  • špatné telefonní číslo – zkontrolujte v objednávce, že jste zadali správně telefonní číslo, pokud ne, nemůže se s vámi přepravní společnost spojit a zásilku vám doručit

  • platba neproběhla – zkontrolujte, zda vaše platba proběhla, pokud ne, zaplaťte objednávku znovu

  • zadán špatný e-mail – dorazilo vám potvrzení objednávky? Pokud ne, pravděpodobně jste zadali špatný email, kontaktujte nás a my vám email u objednávky opravíme

Jak se počítá cena dopravy? +

Cena dopravy se počítá podle celkové váhy vaší objednávky. Možnosti dopravy objednávky se vám nabídnou v 2. kroku objednávky, zde uvidíte už jen ty, které jsou pro danou objednávku možné.