Kolorky přináší kvalitní výrobky pro vaše nejmenší, které vyrábíme z těch nejlepších materiálů. Díky našim výrobkům, zajistíte svému miminku nejen pohodlí, ale i útulný pokojíček. Samozřejmostí je i krásný a nadčasový design. Představujeme vám limitovanou edici lampionu Jasna s potiskem Kolorky Celebrtaion.
O studiu Jasna
Za světlem
Ve volném čase hraje ráda fotbal a chodí na čundry. Je veselá, bystrá a pohotová. O své práci by dokázala mluvit hodiny. Zapáleně, poutavě. Rychle. Má vizi a chuť věci posouvat kupředu. Za světlem. Michaela Doležalová a Studio Jasna.
Michaela šla ve šlépějích své starší sestry a vystudovala grafickou školu Václava Hollara. Myslela si, že se stejně jako ona, stane ilustrátorkou, ale po střední škole se dostala na UMPRUM a začala se zabývat sklem. Fascinovala ji jeho průsvitnost, hra světla a stínu. Světelný design jí byl tématem po celou dobu studia - spolunavrhla lustr pro Sázavský klášter, ve spolupráci s architektonickým studiem Acht vytvořila 14metrovou světelnou instalaci do jedné z pražských administrativních budov Lifesportu – Aspira. Michaelu práce se sklem bavila, ale projekty těchto rozměrů se mohou táhnout i několik let, což nátuře mladé energické designérce nesedělo. Po ukončení vysoké školy navíc zjistila, že pokud by chtěla vytvářet vlastní kolekce a mít značku pracující se sklem, tak to vůbec nebude jednoduché. Nebyla by výtvarnicí, která si ve své dílničce něco vyzkouší, vyprototypuje. Musela by se stát podnikatelkou a přijímat velké zakázky, aby uživila kolos, jakým je vlastní huť. Tento sen nikdy neměla. A pokud by křehkou krásu chtěla alespoň navrhovat, znamenalo by to práci v kreativním centru nějaké větší firmy, kde designér pracuje v programu a na sklo si stejně „nesáhne”.
Studio Jasna
Během covidové pandemie, kdy byly pozastaveny všechny projekty a zakázky a život se takřka zastavil, se Michaela ocitla na vesnici. Pobyt ve městě jí v ten moment nedával smysl. V hlavě jí dozrál nápad, který už v sobě nějakou dobu nosila. Sáhla po papíru a promítla do něj svou lásku k osvětlení. Ukázalo se, že papír, jako prostší, lehčí a skladovatelější materiál, jí sedí mnohem víc. „Papír mě baví svou rychlostí, jeho jednoduchost, která mě vlastně vůbec neuráží, mi umožňuje zvládnout proces výroby mnohem rychleji.” Navrhla první čtyři druhy DIY lustrů a na konci roku 2020 otevřela eshop.
Práce s papírem
A jak interiérové osvětlení z papíru vlastně vzniká? Proces výroby sestává z mnoha segmentů a pro každý, ať už jde o potisk, hlubotisk, zhotovení raznic nebo ražbu, si Michaela našla řemeslníka: „Na začátku jsem si to neuměla představit, časem jsem si ale osvojila své oblíbené dodavatele”, usmívá se. Zásadním krokem při tvorbě každého svítidla je moment, kdy designérka vymýšlí střih - vezme kus papíru a skládá ho tak dlouho, až je s výsledným objektem spokojená, potom ho zakreslí. Střihů má skladem několik, a aby s nimi v případě potřeby mohla dále pracovat, jsou vymyšleny tak, aby se daly nejrůzněji přizpůsobovat. Michaela pracuje s grafickými a ručními papíry. Při zpracování tzv. grafického papíru používá raznice - navrhne design, vyznačí, která linka bude bigovací (přes kterou se bude papír následně ohýbat) a která bude řezná nebo perforovaná. V současné době začal designérku více zajímat vstupní materiál sám o sobě. Značku chtěla posunout blíž využívání lokálních zdrojů a dostat se k podstatě samotného papíru. A tak ve spolupráci s papírníkem začala vyrábět ruční papír. Během procesu výroby využívá inovativní 3D tištěná síta - používá buď ta, která papír rovinou proděraví, nebo síta na kterých jsou natištěny bigy - perforované linky - takže když se buničina nabírá na síto, v místech kde jsou linky, uschne papír tenčí - přes toto místo se bude papír později ohýbat.
Udržitelnost jako motivace
3D síta o kterých mluvíme jsou sice plastová, ale dají se používat stále do kola - slouží jako přípravek ke zpracování rozdrcených přírodnin. „Baví mě vývoj nových sít. Snažím se jejich možnosti stále posouvat, testuji nové.” Michaela tak využívá nové technologie právě k tomu, aby mohla být šetrnější: „Propojování starého tradičního řemesla s inovativními technologiemi mi přijde jako současný směr, který dává v designu smysl.” Designérka díky tomuto výrobnímu postupu zpracovává místní suroviny. Květiny a květy stromů, listí nebo odpady ze zahrad - to vše se tak může stát součástí ručního papíru. Lampy zdobí řebříček, okvětní plátky sakur, květy chrp, pampelišek, barvínku. „Sama přírodnina pak na papíru vytváří nahodilý dekor, já dám papíru tvarem exaktnost a design, ale o vzor se postará náhoda, což mě velmi baví”, dodává. Produkty které vytváří jsou recyklovatelné a nově i kompostovatelné, Michaela ale pojem ekologie nadužívat nechce: „Používám objímky, kabely - bez nich by to nesvítilo. Zároveň ale vidím, kam značku posouvat a co zlepšovat, což mě motivuje k tomu, být lokálnější a ekologičtější.”
Od návrhu po instalaci
Na eshopu najdeme kolekce v kategoriích DIY, Ready To Use a obměňující se limitované edice, lampiony Michaela také pronajímá. Výhodou je, že se papír před skládáním může potisknout – možnoti potisku sloganem nebo logem pro své večírky využívají především větší firmy. Srdce její práce ale tvoří zakázková výroba do soukromých interiérů nebo veřejných prostor - kanceláří, restaurací, kaváren. Oslovují ji lidé, kteří se s její prací už setkali, a tak častokrát dostává volnou ruku. Designérka se pak zajímá v jakém prostoru bude osvětlení umístěno, zda se bude jednat o atmosférické nebo funkční světlo. Kromě samotného návrhu zajišťuje i realizace, osvětlení spolu s elektrikářem také instaluje. A nemusí to být vždy hračka - například ve velkorysém prostoru karlínského gastropodniku Pop up od Zátiší Group, visí na 50 lustrů a více než 80 papírových objektů.
Potkejte se
S lampiony a papírovými dekoracemi Studia Jasna se můžeme setkat nejen v mnoha pražských a mimopražských podnicích, kde vytvářejí příjemně útulnou atmosféru, ale také ve výlohách - Michaela často dekoruje výlohy různých podniků (Ahoj Tattoo studio, kavárna Periferie) a papírnictví (Papelote, La Papír, Bohemia paper) mnohdy při těchto zakázkách používá papír obchodu pro který tvoří, čímž se jeho potencilá krásně odprezentuje. Zákazníkům se ale Studio Jasna nejvíce přibližuje skrz prodejní akce a festivaly. Michaela ráda pořádá i workshopy, dá se říct, že od Zlína po Ústí nad Labem, nejraději ale ve svém ateliéru v Praze na Letné: „Jsem sociální typ člověka, v ateliéru jsem často sama. Lidé přichází, protože je moje tvorba zajímá - úvodem si povíme něco málo o interiérovém designu, jak nás světlo ovlivňuje, jak ho používat. Lidem se někdy během workshopu otevře kreativní myšlení a mě baví být průvodkyní k docílení jejich představ. Nikdo neodchází zklamaný, všichni jsou nadšení a překvapení, že dokázali vytvořit něco, co se jim líbí. To mě velmi nabíjí a naplňuje.” Možná až budete příště sedět ve své oblíbené kavárně, zvednete hlavu a nad Vámi se bude pohupovat rozsvícený lampion. Možná si v knihkupectví, ve frontě u pokladny, všimnete spousty třepetajících se papírových hvězdiček. Možná Vám už originální lampa svítí doma nad kuchyňským stolem. Tak nebo tak, jakékoli setkání s prací Michaely Doležalové Vám bude příjemným rozJASněním všedního dne.