Vše o plenkách

KOLORKY jsou šetrné k životnímu prostředí i citlivé dětské pokožce.

5 důvodů, proč si KOLORKY zamilujete i vy

Budou se vám líbit

KOLORKY si potrpí na krásný design, a to jak plenky, tak celého obalu. Abyste se měli na co těšit, jejich barevný potisk budeme průběžně měnit. Že je to radost i pro maminky? Souhlas!

Jsou ekologické

KOLORKY jsou vyrobeny z přírodních a obnovitelných materiálů – netkané textilie, buničiny a papíru. Všechny materiály jsou bez příměsí PVC, chloru, antioxidantů, latexu nebo ftalátů, protože ty u dětí způsobují alergie a astma. Čím jsou běleny, když ne chlorem? Horkým vzduchem.

Nezpůsobují vyrážku

Plenky nejsou parfémované. Jsou tvořeny ultra prodyšnou tkaninou, která vzduchu umožňuje cirkulovat uvnitř pleny. Vnitřní proužky z přírodního aloe vera pro změnu pečují o pokožku a chrání ji před podrážděním. KOLORKY jsou díky tomu vhodné i pro citlivé děti trpící na ekzémy a opruzeniny v plenkové části.

Nepropustí ani kapku

Kvalitní savé jádro pevně uzamyká tekutiny i zápach. Stará se o to dostatečná vrstva buničiny, která se rozkládá po celé ploše plenky. KOLORKY tak odvedou vlhkost rychle pryč a zanechají dětskou pokožku suchou a klidnou.

Mají razítka

Plenky jsou dermatologicky testované a certifikované Státním zdravotním ústavem.

Složení plenky

LDPE

LDPE je netoxický a recyklovatelný plast, se kterým se denně setkáváte. Třeba v podobě tašky, ve které jste si dnes nesli nákup. Kde a proč je v plence? LDPE chrání před únikem tekutiny v absorpčním systému a najdete jej také v suchém zipu u předního pásku. Zároveň se stará o to, aby plenka hezky držela a netlačila.

 

SAP

SAP neboli gel s vysokým podílem superabsorpčního polymeru je rozšířená organická sloučenina, u které nebyly prokázány toxické ani zdraví škodlivé vlastnosti. Jsou to drobné krystalky, které absorbují až 300násobek své váhy a zároveň pohlcují zápach. SAP je recyklovatelný, ale bohužel není biologicky rozložitelný. Můžeme vás ale ujistit, že díky svým netoxickým vlastnostem nezatěžuje přírodu. Kde a proč je v plence?  SAP je antibakteriální a pohlcuje tekutinu a zápach v absorpčním systému.

 

Buničina

Buničina má skvělé savé vlastnosti. A když jí k tomu poskytnete správné podmínky, je zcela biologicky rozložitelná. Vyrábí se buď z jednoletých rostlin, jako jsou len, bavlna, či kefal, nebo ze dřeva – u nás nejčastěji smrkového. U buničiny si hlídáme způsob bělení. Neprobíhá chlorem, jako u běžných značek, ale TCF (total chlorine free) metodou, při níž se používá kyslík, ozón nebo peroxid vodíku. Kde a proč je v plence?  Buničina je umístěná po celé ploše absorpčního systému, aby spolehlivě odváděla vlhkost od citlivé dětské pokožky.

 

Netkaná textilie

Je prodyšná, lehká, ekologicky čistá a rozložitelná. Můžete si ji představit jako velice odolnou textilii, která vzniká dloužením a překládáním syntetických vláken. Kde a proč je v plence? Protkává absorpční systém, přední prodyšnou tkaninu a pružný pas plenky, aby pod nimi mohla dětská kůže bez problému dýchat.

Aloe vera

Aloe vera je zázračná rostlina, na kterou nedáme dopustit. V dětské kosmetice bývá využívaná zejména kvůli svým hojivým, protizánětlivým a desinfekčním účinkům. Kde a proč je v plence? Přírodní proužky z aloe vera jsou umístěné z vnitřní strany plenky. Pečují o dětskou pokožku a chrání ji před vznikem opruzenin.

 

Čeho se u KOLOREK nemusíte bát?

Že dětem způsobí vyrážky, alergie či astma.

 

Neobsahují škodliviny:

  • ftaláty (mohou narušit hormonální rovnováhu děti a v nejhorších případech vést i k neplodnosti, respiračním potížím, alergiím a dalším chronickým onemocněním)
  • polyvinylchlorid – PVC (může obsahovat toxické chemikálie)
  • latex (může způsobovat alergické reakce)
  • chlor ani jeho deriváty

aditiva, jako jsou parfémy, deodoranty a antioxidanty (můžou dráždit dětskou pokožku)

Časté dotazy

Z jakých materiálů se plenky vyrábí?

Z netkané textilie, která je ekologicky čistá, pevná, vysoce prodyšná a lehká. Při správném působení světla se rozloží za 10–12 měsíců, v ostatních podmínkách za 3–5 let. Vzniká metodou spun bond, kterou se připravuje více než 46 % vlákenných vrstev pro netkané textilie. Jako základní vlákno se nejčastěji používá polypropylen.

PP (polypropylen) je  termoplastický polymer ze skupiny polyolefinů, které patří mezi nejběžnější plasty. Používá se v mnoha odvětvích potravinářského a textilního průmyslu i v laboratorních vybaveních. Výchozí surovina k výrobě PP jsou odpady vzniklé při zpracování ropy. Používá se např. na výrobu suchého zipu.

Buničina je směs celulózy a zbytků ligninu, která se často používá při výrobě papíru. Její základní surovinou jsou buď jednoleté (kefal, bavlna, len atd.) nebo víceleté (dřevo téměř všech stromů – v našich končinách nejčastěji smrk) rostliny. Stejně jako papír je krásně rozložitelná. Buničina se bělí metodou TCF (totally chlorine free) bez chloru.

Celulózové vlákno se používá v papírenském a textilním průmyslu. Celulóza je hlavní složkou buničiny a rostlinných vláken bavlny, lnu a konopí. Jejím derivátem jsou umělá vlákna. Celulóza je hlavní stavební látkou rostlinných primárních buněčných stěn a spolu s ligninem a hemicelulózami se podílí na stavbě sekundárních buněčných stěn. Celulóza je nejrozšířenějším biopolymerem na zemském povrchu. Termín celulóza se často nesprávně používá pro označování papírenského polotovaru – buničiny.

LDPE (polyethylen s nízkou hustotou) je i přes svůj „poly“ název netoxický, bez zápachu a rozložitelný v rozmezí maximálně 10–20 let. Také ho můžete recyklovat.

Barvy potisku KOLOREK neobsahují zdraví nebezpečné těžké kovy.

SAP gel (superabsorpční  polymer) se běžně vyrábí polymerací kyseliny akrylové ve směsi s hydroxidem sodným (polyakrylát sodný). Jsou to malé krystalky, které absorbují tekutinu a pomáhají pohlcovat zápach. Gel není nijak toxický ani zdraví škodlivý. Jeho obsah se pohybuje v rozmezí 4–12 g dle velikosti plenky. V přírodě je neškodný, ale nerozkládá se.

Lepidlo ADL se vyrábí z kaučuku a syntetické pryskyřice.

Co je na plence a obalu rozložitelné a co naopak není? Jak dlouho se rozkládá?

Rozložitelné jsou všechny komponenty kromě SAP gelu. Doba rozkladu záleží na okolních podmínkách. Nejrychlejší se můžou ztrácet už během několika měsíců, nejdéle to pak trvá LDPE, u kterého je horní hranice 20 let. Více si můžete přečíst v prvním dotazu.

Jsou některé části výrobku testované na zvířatech?

Nejedná se o kosmetiku, takže se testy na zvířatech neprovádějí. Buničina a ostatní složky plenek jsou výsledkem léty prověřených postupů, které není nutné opakovaně testovat.

Je obal KOLOREK rozložitelný?

Jedná se o vysoce ekologický obal vyrobený ze směsi materiálů PP, minerálního plniva a aditiva. Tento materiál má několik ekologických aspektů a jeho rozložení (tedy nikoliv jenom rozpad na mikročástečky plastu) je zajištěn více mechanizmy.

Z pohledu ochrany životního prostředí se jedná o převratný krok, kdy dokážeme nabídnout výrobek, který:

  1. výrazně šetří spotřebu ropných surovin,
  2. se po určitém čase úplně rozpadne na neškodné látky nezatěžující životní prostředí.

Používanou surovinu tvoří tři komponenty:

  1. Běžný polypropylen homopolymer
  2. Minerální pojivo na bázi CaCO3, kterým je nahrazena cca 1/2 plastové suroviny, čímž se šetří ropné zdroje. Tento obsah minerálního plniva přispívá k výborným mechanickým vlastnostem výrobku a není tedy žádnou méněcennou náhražkou za klasický polypropylen.
  3. Aditivum, které umožňuje kompletní degradaci plastu po skončení jeho praktického využití. Tento chemický proces se spustí pomoci vzdušného kyslíku, vlhkosti a UV záření. Degradace pokračuje až do té míry, kdy jsou zbytky plastu stravitelné pro mikroorganizmy v půdě. Tyto mikroorganizmy degradaci materiálu dokončí, výsledným produktem je pak kysličník uhličitý a voda.

Používáním uvedených obalů lze tedy až o polovinu snížit spotřebu plastů při výrobě jednorázových obalů na termoforovacích linkách, aniž by bylo nutné jakkoli měnit technické vybavení jak při výrobě, tak následném použití obalu v praxi. Rozklad obalu zajišťuje přidání d2w. Je to katalyzátor rozpadu vodíkových spojení v molekulách polymeru a jejich okysličení. Doplňku d2w se taky říká „antivěčnost“.

Původ